PRAVIDLA HRY, ANEB JÓGA PRO RODINU

Updated: Nov 6, 2020


CÍL HRY


Cílem Blissovy hry je užít si společnou zábavu, protáhnout si tělo a naučit se lépe cvičit jógové pozice. Vítězem hry je nejen hráč, který první projde cílem, kde na něj čeká panáček Bliss, ale všichni, kdo si s chutí a radostí tuto hru zahrají.OBSAH HERNÍHO BALÍČKU


Balení Blissovy hry obsahuje hrací desku, 27 karet s jógovými cviky v lehčí (růžové) variantě, 27 karet s jógovými cviky v pokročilejší (modré) variantě, kouzelnou Blissovu kartu, vzorovou kartu, hrací kostku a čtyři figurky, Blissovo Desatero pro správné cvičení a tento list s pravidly hry a tipy, jak si jógu s Blissem nejlépe užít.


CO JEŠTĚ KE CVIČENÍ POTŘEBUJETE


Dobrou náladu, jógovou nebo jinou podložku.VÝBĚR NÁROČNOSTI HRY


Hra a cvičení jógy s Blissem mají dvě základní úrovně - lehčí s růžovými kartami, náročnější s modrými kartami. Každý hráč si může na začátku hry určit, kterou úroveň bude hrát.


Každý hráč si vybere, jakou kartu si chce vzít až v okamžik, kdy vstoupí na kartové pole. Karty můžete před začátkem hry promíchat a hráč snímá tu kartu, která na něj vyjde.HRACÍ DESKA


Blissova hrací deska je jednoduchá, má start a cíl, světle šedá hrací pole, tmavě šedá kartová pole a žluté šipky, které hráče posunou dopředu nebo zpět na jejich cestě za Blissem.DRUHY KARET


Karty s jógovými pozicemi v lehké a pokročilejší variantě. Karty s lehčími cviky mají na rubové straně růžový motiv a na lícové jsou označeny symbolem V1 v růžovém kolečku; karty s pokročilejšími cviky mají na rubové straně modrý motiv a na lícové jsou označeny symbolem V2 v modrém kolečku.


Karty s jógovými pozicemi pro dva jsou ve hře proto, že lidé rádi cvičí jógu společně. Odlišení lehčí a pokročilejší varianty je stejné jako u karet se cviky pro jednotlivce.


Karty s mudrami jsou zaměřené na meditaci a naučí vás hlubšímu soustředění. Odlišení lehčí a pokročilejší varianty je stejné jako u karet se cviky pro jednotlivce.


Karty s dechovými cvičeními prověří vaše plíce a pomohou jim plnit jejich funkci. Odlišení lehčí a pokročilejší varianty je stejné jako u karet se cviky pro jednotlivce.


Kouzelná karta Blisse dává svému majiteli určité výhody. Na rubové straně má modrý nebo růžový motiv. Tuto kartu si schovejte po pozdější použití. Pokud si na některý cvik netroufnete, karta vás „vykoupí“. Odevzdejte ji zpět doprostřed balíčku.


Vzorová karta vysvětluje, co vše na hracích kartách najdete. Tato karta není určená ke hře.


PRAVIDLA HRY

Hra je určená pro dva a více hráčů ve věku od šesti let. Horní věková hranice není omezena. Hru začíná hráč, který kostkou hodí nej- vyšší číslo, pokračují další hráči podle směru hodinových ručiček. Všichni začínají na políčku start. Hráč hodí kostkou a podle čísla na kostce postupuje vpřed o příslušný počet políček.


A: Pokud hráč vstoupí na kartové pole, sejme z balíčku horní kartu, seznámí se s úkolem a jógový cvik předvede. Pak pokračuje další hráč.


B: Pokud hráč vstoupí na políčko, kde ho šipka vede zpět ke startu anebo vpřed k cíli za Blissem, přejde po ní na určené políčko. Pokud tak vstoupí na “kartové pole”, necvičí a pokračuje další hráč.


C: Pokud si hráč z balíčku sejme “Kouzelnou kartu Blisse“, ponechá si ji pro případ, kdy si na některý z dalších cviků.Poté pokračuje další hráč.


D: Pokud si hráč z balíčku sejme kartu s cvičením pro všechny, po provedení cviku popojíždí všichni, kteří cvičili, o daný počet políček vpřed. Kdo vstoupí na kartové pole, již necvičí. Ve hře pokračuje hráč, který je na řadě.


Takto hra pokračuje, až první hráč projde cílem. Oproti jiným hrám se u Blisse hráči nevyhazují zpátky na start. Zpět, ale také dopředu mohou hráče dostat jen žluté šipky na hracím poli.PLNĚNÍ ÚKOLU


Když si hráč vytáhne kartu, je důležité, aby se nejprve podíval na obrázek se cvikem. Návod, jak jógový cvik provést mu přečte jeho protihráč, aby se cvičící plně soustředil na pokyny a správně cvik provedl. Ostatní hráči mu mohou poradit, jak cvičit a také se mohou ke cvičení přidat.


Výchozí pozice pro cviky je vždy stoj vzpřímený. Postavte se vzpřímeně na přední krátký okraj podložky, chodidla dejte na šířku kyčlí, paže volně podél těla. To je pozice HORY, ze které se odvíjí všechny Blissovy jógové cviky.


Výchozí pozice pro mudry a dechová cvičení je vždy “turecký” sed se zkříženýma nohama a vzpřímenými zády. Paže odpočívají na stehnech. Komu je tento sed nepohodlný, můžete sedět na patách, nebo na židli.BLISSŮV TIP NA CVIČENÍ


Bliss doporučuje volit nejprve karty s lehčí variantou cviků, aby se tělo zahřálo, a postupně přejít na pokročilejší. Blissovi udělá největší radost, když vás jóga a jeho příběhy budou bavit.

15 views0 comments